Ana sayfa > Sanayi bilgi > İçerik

Neden Güneş şarj kontrolörü seçmelisiniz?

Mar 22, 2017

GÜNEŞ ENERJİSİ KONTROL CİHAZI NEDİR VE NELERE BİRİMİN İHTİYACIM VAR MI?

Fangpusun PWM ve MPPT Solar şarj kontrol cihazı, PV Sisteminde aküyü mükemmel bir şekilde koruyabilir. Fazla yük koruması, Derin deşarj koruması, yük, modül ve pili ters polarite koruması, Otomatik elektrik sigortası, yük ve modülün kısa devre koruması vb. EG.Fangpusun Güneş şarj regülatörü veya Güneş regülatörü, pilleri aşırı şarjdan korumak için temelde bir voltaj ve / veya akım regülatörüdür. Aküye giden güneş panellerinden gelen gerilimi ve akımı düzenler. Çoğu "12 volt" paneli yaklaşık 16 ila 20 volt çıkardı, bu nedenle herhangi bir düzenlemeyle pil aşırı şarjdan zarar görür. Çoğu pilin tam şarj olması 14 ila 14,5 volt civarında olmalıdır.

HER ZAMAN, GÜNEŞ ENERJİSİ KONTROL CİHAZI İHTİYACINIZ VAR MI?

Her zaman değil, ama genellikle. Genellikle, 1 ila 5 watt'lık paneller gibi küçük bakımlı veya damlama şarj panelleri bulunan bir şarj kontrol cihazına ihtiyaç yoktur. Kaba bir kural, panel 50 pil amfi-saati için yaklaşık 2 watt veya daha az enerji tükettiğinde, ihtiyacınız olan şey olamaz.

Örneğin, standart bir sele golf arabası aküsü yaklaşık 210 amper saattir. Dolayısıyla sadece bakım veya saklama için bir seri çifti (12 volt) tutmak için yaklaşık 4,2 wattlık bir panel isteyeceksiniz. Popüler 5 watt paneller yeterince yakın ve bir denetleyiciye ihtiyaç duymazlar. AGM derin devreli pilleri (örneğin, Concorde Sun Xtender) kullanıyorsanız, 2 ila 2 watt daha küçük bir panel kullanabilirsiniz.

 

 

Standart bir PWM veya Solar şarj kontrolörü kullandığınızda ne olur?

Standart (diğer bir deyişle, MPPT türleri hariç), şarj kontrolcüsünün maksimum giriş voltajını aşmazsa, genellikle yüksek voltajlı panellerle çalışır. Bununla birlikte, panelinizin derecelendirmesinin% 20'sinden% 60'a kadar çok gücü kaybedeceksiniz. Şarj kontrolleri, panellerin çıkışını alır ve pil tam olarak şarj edilene kadar aküye akar, genellikle 13,6 ila 14,4 volt arasındadır. Bir panel yalnızca çok amplifikatör çıkarabilir, bu yüzden voltaj 33 volttan düşürüldüğünde 13.6 volt, panelden çıkan amplifikatörler anma amplifikatöründen daha yüksek olamaz - bu nedenle 23 volt / 7.6 amperlik bir 175 watt panelle, yalnızca 12 voltta pil 7.6 amper alırsınız.   Ohms Yasası   Bize, vat değerinin x amper olduğunu söyler, bu nedenle 175 watt'ınızın yalnızca yaklaşık 90 watt'ını aküye yerleştireceksiniz.

Yüksek gerilim panelli bir Fangpusun MPPT Solar şarj regülatörü kullanma

Yüksek gerilim şebekesi kravat güneş panelleri tam güç elde etmek için tek yol bir MPPT kontrolör kullanmaktır. MPPT şarj kontrolleri hakkında ayrıntılı bilgi için yukarıdaki bağlantıya bakın. Çoğu MPPT kontrolü, güneş paneli giriş tarafında 150 volt DC (bazıları daha yüksek, 600 VDC'ye kadar çıkabilir) alabildiğinden, telin kayıplarını azaltmak için iki veya daha fazla yüksek voltaj panelini seri hale getirebilir veya daha küçük tel. Örneğin, yukarıda bahsedilen 175 watt'lık panelde, 2 serisi MPPT denetleyicisine 7.6 amperlik 46 volt verir, ancak denetleyici bunu 12 volt'ta 29 amper'e çevirir.

ŞARJ CİHAZI TİPLERİ

Ücret kontrolleri, tüm şekil, boyut, özellik ve fiyat aralıklarında bulunur. Küçük 4.5 amp ( Sunguard ) kontrolünden , bilgisayar arayüzüne sahip 60 ila 80 amp MPPT programlanabilir denetleyicilere kadar uzanır. Çoğu zaman, 60 amperden fazla akım gerekiyorsa, iki veya daha fazla 40 ila 80 amperli cihaz paralel bağlanır. Tüm pil tabanlı sistemlerde kullanılan en yaygın kontroller 4 ila 60 amp aralığındadır , ancak bazı yeni MPPT kontrolleri , örneğin Fangpusun Power FlexMax   80 amper kadar git.

 

PWM Nedir?

Birkaç şarj kontrolünde "PWM" modu var. PWM, Darbe Genişlik Modülasyonunun kısaltmasıdır. PWM genellikle bir şamandıra şarj yöntemi olarak kullanılır. Denetleyiciden gelen sabit bir çıkış yerine, aküye bir dizi kısa şarj sinyali gönderir - çok hızlı bir "açma-kapama" anahtarı. Denetleyici, darbelerin ne kadar hızlı gönderileceğini ve darbelerin ne kadar (geniş) olacağını belirlemek için pil durumunu sürekli olarak kontrol eder. Tamamen şarj edilmiş, şarj edilmemiş bir bataryada, birkaç saniyede bir "işaret" yapabilir ve bataryaya kısa bir darbe gönderir. Boşalmış bir pildeki darbeler çok uzun ve neredeyse kesintisiz olur veya solar şarj kontrolörü "tam açık" moda geçebilir. Denetleyici, palslar arasındaki akünün şarj durumunu kontrol eder ve her seferinde kendisini ayarlar.

PWM'in dezavantajı, ürettiği keskin darbeler nedeniyle radyo ve televizyonlarda parazit yaratmasıdır.

 

MY KONTROL ÜYE ÜZERİNDE "SENSE" TERMİNALLERİ NEDİR?

Bazı solar şarj kontrol cihazlarının bir çift "duyu" terminali vardır. Algılama terminalleri, en fazla bir milimetrenin yaklaşık 1 / 10'u kadar çok düşük akım taşır, bu nedenle voltaj düşüşü yoktur. Yaptığı, pil gerilimine "bakmak" ve denetleyicinin çıkardığı ile karşılaştırmasıdır. Şarj denetleyicisi ile pil arasında bir voltaj düşmesi varsa, telafi etmek için denetleyici çıktısını hafifçe arttıracaktır.

Bunlar sadece kontrolör ile pil arasında uzunca bir kablo çektiğinizde kullanılır. Bu tellerin hiçbir akımı yok ve oldukça küçük olabilir - # 20 - # 16 AWG. # 16'yı kullanmayı tercih ediyoruz, çünkü yanlışlıkla kolayca kesilip veya süpürülmüş değil. Denetleyicideki SENSE terminallerine ve pil ucundaki iki şarj teliyle aynı terminallere bağlanırlar.